Transporta līdzeklis ik dienas tiek pakļauts dažādiem riskiem, tādēļ svarīgi ir to apdrošināt. Tomēr, pirms tiek noformēta vajadzīgā apdrošināšana, svarīgi iegūt informāciju par to, kā tā darbojas un kādi ir tās pamatprincipi.

OCTA

OCTA ir sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. OCTA apdrošināšana sedz zaudējumus, ko transportlīdzekļa vadītājs ir nodarījis trešās personas veselībai vai īpašumam avārijā, kas noticis viņa vainas dēļ. Ja nav derīga OCTA apdrošināšana, transportlīdzeklim nav tiesību atrasties uz ceļa.

Tiesības saņemt apdrošināšanas atlīdzību ir visiem cietušajiem, kuri nav vainojami ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanā – tātad, ne tikai otra auto vadītājam, bet arī pasažieriem – arī tiem, kuri bijuši transporta līdzeklī, kas izraisījis negadījumu. Vairāk uzzini te!

KASKO

Otrs transportlīdzekļu apdrošināšanas veids ir KASKO apdrošināšana. Šī apdrošināšana sedz zaudējumus, kas radušies konkrētā auto īpašnieka izraisītā ceļu satiksmes negadījumā vai situācijā, ja auto tiek apzagta vai nonākusi garnadžu rokās. KASKO sedz automašīnas remonta izmaksas. KASKO polises iegāde nav obligāta , taču, ja auto pirkts līzingā vai kredītā, polises noformēšana ir obligāta . KASKO apdrošināšana ir pieejama daudzveidīgam transportlīdzekļu klāstam – ne tikai vieglajām automašīnām, bet arī kravas automašīnām, autobusiem, traktoru tehnikai, motocikliem.

Atšķirībā no OCTA polises, KASKO apdrošināšana paredz daudzveidīgāku risku segumu. Piemēram, standarta KASKO apdrošināšana visbiežāk ietver to zaudējumu segšanu, kuri radušies:

> Citu personu nelikumīgo darbību dēļ;
> Ceļu satiksmes negadījuma rezultātā;
> Dēļ dabas stihiju izraisītajiem bojājumiem

Pērkot KASKO, papildus iespējams izvēlēties tieši konkrētajai situācijai un vajadzībām pielāgotus riskus – apdrošināšana var ietvert arī, piemēram, tehnisko palīdzību uz ceļa vai transportlīdzekļa aizvietošanu.

Tas, cik izmaksās OCTA vai KASKO polise, atkarīgs no vairākiem faktoriem – piemēram, apdrošināšanas sabiedrības nosacījumiem, autovadītāja stāža un transportlīdzekļa veida. Polises cenu vienkārši uzzināt, izmantojot kādu no OCTA vai KASKO kalkulatoriem.

Nianses, kas ietekmē apdrošināšanas polises cenu

Kā jau minēts , OCTA un KASKO polišu izmaksas katrā indivduālā gadījumā tiek aprēķināta atsevišķi.

OCTA polises cenu rēķina, ņemot vērā gan izvēlēto derīguma termiņu, gan arī transportlīdzekļa tipu – pilnu masu, vecumu un izmantošanas veidu. Būtiska nozīme ir arī automašīnas īpašnieka juridiskajam statusam – ja transporta līdzeklis pieder juridiskai personai, polise izmaksās vairāk. Ne mazāk nozīmīgs ir arī autovadītāja stāžs un vecums. Un, starp citu, tie, kuri brauc prātīgāk un neizraisa sadursmes, arī par polisi maksā mazāk. Savukārt, ja aktuāla KASKO apdrošināšana, jārēķinās, ka vērā ņemta tiks gan transportlīdzekļa vērtība, gan vēlamais risku segums. Protams, polises cenu ietekmē arī tas, kādā apmērā būs pašrisks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *